Nyhedsbrev april 2025

Kære læser,

Meget er sket, siden seneste nyhedsbrev: USA har fået en ny præsident, som udfordrer NATO og skaber tvivl om landets fremtidige engagement i alliancen. Donald Trump har derudover gentaget et ældre ønske om at tage kontrol over Grønland.
Medierne har allerede døbt det, der for tiden udspiller sig mellem USA, Danmark og Grønland, ”kampen om Grønland”. Situationen er særligt tilspidset, da Donald Trump ikke vil udelukke brugen af militær eller økonomisk magt mod Danmark for at få kontrol over Grønland. Det skaber en situation, hvor ét NATO-land truer et andet med militærmagt.
Valget til landstinget den 11. marts 2025 har kastet nyt lys over Grønlands fremtid. Partiet Demokraatit vandt en storsejr, hvilket betyder, at Grønlands vej mod uafhængighed skal gå gennem en styrkelse af økonomien. Samtidig har den nytiltrådte landstingsformand, Jens-Frederik Nielsen, understreget, at Grønland vil styrke sine bånd til Danmark i denne proces.
 

Her er Debat

Nu vender vi blikket mod forårets program i Herning Bibliotekernes debat- og aktualitetsklub Her er Debat. Temaet for i år er samtalen under pres, hvilket afspejler vores ønske om at skabe rammerne for den gode samtale samt anerkende de udfordringer, den offentlige samtale står over for. Vi har tre oplæg i foråret. 

Gode links til mere viden